piątek, 16 maja 2014

Corel najważniejsze funkcje dla projektantów cz2.

Mam nadzieję, że mój post opisujący najważniejsze, według mnie oczywiście, funkcje Corela był dla was przydatny. Jeśli tak zapraszam na część drugą Corelowych pyszności.

Arrange


Tym razem chciałam wam opowiedzieć co nieco o tym jak można uporządkować obiekty w Corelu. Czasem mamy np. kilka projektów i chcemy ułożyć je równo na stronie. Albo projektujemy nadruk i chcemy równo rozmieścić elementy nadruku. W tym celu możemy korzystać z linii pomocniczych (guidelines) i "przyklejać" elementy do nich. Lub rozwiązać problem w bardziej zautomatyzowany sposób korzystając z funkcji Align and Distribute.

Załóżmy, że mamy takie sobie cztery kolorowe, nierówno rozłożone sweterki.

Corel opcje - Arrange

Żeby elegancko i automatycznie je uporządkować należy zgrupować poszczególne sweterki (ctrl+G). Jeśli tego nie zrobimy grupowaniu ulegną poszczególne elementy sweterka i wszystko nam się porozsypuje. A nam zależy na tym, by podczas grupowania Corel potraktował cały sweter jako jeden obiekt.
Następnie należy zaznaczyć wszystkie sweterki, które chcemy uporządkować. Z górnego menu wybieramy Arrange>Align and Distribute i pokażą nam się różne opcje wyrównywania.

Corel opcje - Align and Distribute

 Align top wyrówna nam na przykład wszystkie obiekty do górnej krawędzi i uzyskamy taki efekt.

Corel opcje - Align top

Jeśli wybierzemy Center to page vertically sweterki zostaną wyrównane do środka strony w poziomie.

Corel opcje - Center to page vertically

Dobrze jest pobawić się wszystkimi opcjami, by zobaczyć co która robi. Generalnie są one dość intuicyjne i łatwe w użyciu.  Jeśli chcemy wyrównać odstępy między swetrami należy wybrać Arrange>Align and Distribute i kliknąć w ostatnią opcję na dole czyli znów Align and Distribute. Wyskoczy nam okno z kolejnymi funkacjami. Należy z zakładki Distribute odptaszkować opcję Spacing (na górze) i wcisnąć przycisk Apply. I gotowe :D wszystkie elementy automatycznie ustawiają się w równych odstępach.

Corel opcje - Spacing


Shaping tools


Dużo ciekawych opcji znajdziecie w menu po lewej stronie (druga ikona od góry).

Corel opcje - Shaping tools

Gdy zaznaczycie obiekt i klikniecie w ikonkę Shape Tool pojawią się takie czerwone i niebieskie kropki i kreski, dzięki którym możecie edytować kształt obiektu.

Corel opcje - Shaping tools

Jeśli przytrzymacie trochę dłużej ikonkę z Shape Tool rozwinie się całe menu z innymi opcjami. Jedną z nich jest Smudge Brush ,który służy do rozmazywania obiektów. Aby ta i inne opcje z tego menu działały obiekt musi być rozgrupowany. Na górze zobaczycie też menu narzędzia, gdzie możecie ustalać rozmiar pędzla, siłę efektu itp. Wszystkie opcje są dość dobrze opisane i raczej intuicyjne, więc poeksperymentujcie i zobaczcie jaki efekt uda się wam uzyskać.

Corel opcje - Smudge

Roughen Brush to kolejna opcja, która umożliwia poszarpanie brzegu obiektu w ząbki.

Corel opcje - Roughen Brush

 Mamy też Smear do smarowania :)

Corel opcje - Smear

Oraz Twirl do zakręcania. To nowa opcja, która pojawiła się dopiero w Corelu X6 i osobiście bardzo ją lubię i używam.

Corel opcje - Twirl

Mamy też funkcję Attract, czyli przyciąganie linii/punktu do pędzla i Repel, czyli funkcję działającą odwrotnie - odpychającą.

Corel opcje - Attract and Repel

 

Lens - soczewka


Soczewka to bardzo fajna opcja, która może służyć między innymi do powiększania detalu ubrania. Do tego możemy sprawić by zmiana np. koloru detalu zmieniała się automatycznie w soczewce. Wiele osób używa do pokazywania detali opcji Power Clip,a le Lens działa bardziej automatycznie i zabiera mniej miejsca w pamięci. Jak zacząć?

Po pierwsze z górnego menu wybieramy Effects i opcja Lens musi być z ptaszkiem. Inaczej efekt nie będzie dla nas widoczny.

Corel opcje - Lens - Soczewka

Teraz po prawej stronie z rozwijanego menu wybieramy Magnify, bo zależy nam na efekcie powiększenia. Jest tu dużo więcej różnych innych ciekawych opcji, które polecam wypróbować. Mogą się przydać przy innych okazjach :)

Corel opcje - Lens - Soczewka

Wybierz ile razy detal ma być powiększony.  U mnie powiększenie jest pięciokrotne (amount = 5). Aby stworzyć soczewkę należy narysować kółko (lub inny kształt jeśli wolicie) w miejscu, które chcecie powiększyć. Następnie ustawiam kadr tak, by wyglądał dobrze. Dla ułatwienia po proawej stronie na górze jest podgląd.

Corel opcje - Lens - Soczewka

Trzeba odptaszkować opcję Frozen, oraz  Viewpoint. Jeśli tego nie zrobimy, to razem  przesuwaniem kółka przesuwać się nam będzie kadr. Przy zamrożonym kadrze możecie śmiało przesunąć kółko w wybrane przez was miejsce i kadr w środku ani drgnie.

Corel opcje - Lens - Soczewka 

Teraz jeśli chcemy np zmieni kolor guzika musimy wyłączyć opcję Frozen i gotowe. Możemy zmieniać kolor guzika na swetrze i automatycznie zmieni się też kolor w soczewce. Takie czary :)

Corel opcje - Lens - Soczewka

Mam nadzieję, że post wam się przydał i że dowiedzieliście się czegoś nowego :D Jak zwykle czekam na odzew. Jeśli chcecie poznać więcej opcji Corela, lub coś jest niejasne piszcie śmiało ;P

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz