niedziela, 22 grudnia 2013

Szkoły projektowania w Polsce

Gdzie się kształcić by w przyszłości zostać projektantem? Szkół jest sporo i ciągle pojawiaj ą się nowe. Można wybrać dłuższą i bardziej artystyczną drogę przez ASP, lub szkołę policealną. Poniżej krótkie zestawienie niektórych szkół kształcących przyszłych projektantów.

MSKPU

Zaczynam od tej szkoły, ponieważ znam ją najlepiej - jestem jej absolwentką :D Szkoła policealna została założona w 2007 roku. Uczy się w niej mniej więcej 20-30 osób na roku.

Lokalizacja: Warszawa
Kierunki: Projektowanie ubioru, Kostiumografia
Nauka trwa: 2,5 roku
Tryb: dzienny i zaoczny
Czesne: 490 zł miesięcznie, wpisowe 500 zł, dodatkowo płatny dyplom.

MSKPU


Szkoła ma wielu uznanych, pracujących w zawodzie wykładowców i ciągle się rozwija. Szczegółowy program studiów oraz listę wykładowców, wybitnych uczniów itp znajdziecie na stronie szkoły.

Warto zaznaczyć, że specjalne traktowanie mają tu studenci ASP. Specjalne traktowanie - czyli niższe czesne i krótsze studia.

MSKPU nawiązało też współprace z Brytyjska szkołą UCA gdzie można kontynuować naukę.

VIAMODA

Jej prezesem i współzałożycielką jest Monika Jaruzelska - jedna z pierwszych polskich stylistek, specjalistka z zakresu kreowania wizerunku, autoprezentacji i dress codu. Wieloletnia dyrektor kreatywny Deni Cler oraz współtwórczyni specjalistycznych kursów dla stylistów i pasjonatów mody w ramach Szkoły Stylu.


VIAMODA


Lokalizacja: Warszawa
Kierunki: Wzornictwo, specjalizacje: projektowanie ubioru i rozwój nowych produktów, projektowanie ubioru i zarządzanie technologią, komunikacja w modzie i projektowanie marki.
Nauka trwa: 3,5 roku
Tryb: dzienny i zaoczny
Czesne: 4450 - 5900 zł za semestr (w zależności od semestru), wpisowe 900 zł

ASP Warszawa


Założycielami katedry są Janusz Noniewicz - pracował m.in. w polskim wydaniu ELLE i Playboya, a także w niezależnych magazynach o modzie, sztuce i kulturze: A4, KMag, oraz Jerzy Porębski - absolwent 
Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na którym od 25 lat prowadzi pracownię projektową.

ASP Warszawa

Lokalizacja: Warszawa
Kierunki: Wydział wzornictwa - katedra mody - projektowanie ubioru
Nauka trwa: 7 semestrów (licencjat)
Tryb: dzienny
Czesne: 0 zł płaci się tylko za I etap egzaminu 100 zł za II etap 50 zł

By dostać się na te studia trzeba przejść przez kilkuetapowy egzamin. Do końca edukacji zostaje zwykle tylko kilka osób na roku.

ASP Łódź

ASP Łódź


Kolegium Mody powstało w 1994 r. na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP

Lokalizacja: Łódź
Kierunki: Wydział Tkaniny i Ubioru - katedra mody - projektowanie ubioru, projektowanie biżuterii
Nauka trwa: 7 semestrów (licencjat)
Tryb: Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu przez trzy dni ( piątek, sobota, niedziela ), oraz w dwóch blokach ciągłych jednotygodniowych – w czerwcu przeznaczonym na kształcenie ogólnoplastyczne, oraz we wrześniu – przeznaczonym na projektowanie.
Czesne: 11000 zł za rok

Tu też są egzaminy wstępne i około 30 miejsc na pierwszy rok.

SAPU


Szkoła policealna o dość artystycznym podejściu do projektowania. Z opinii znajomych wiem, że pracy jest dużo i wymagania wykładowców spore.

SAPU


Lokalizacja: Kraków
Kierunki: projektowanie mody, konstrukcja odzieży
Nauka trwa: 2,5 roku projektowanie mody 1,5 roku konstrukcja odzieży
Tryb: dzienny i zaoczny, konstrukcja odzieży tylko zaocznie
Czesne: 450 zł za miesiąc, wpisowe 400-500 zł

Szkoły projektowania są zwykle kosztowne. Oprócz czesnego i ewentualnych dojazdów/zamieszkania trzeba się liczyć z kosztami materiałów potrzebnych do wykonania zadanych prac. Tkaniny, manekin, maszyna do szycia i inne... trzeba się przygotować na spore wydatki, zwłąszcza jak przyjdzie odszyć kolekcję dyplomową.

Co szkoła daje?

Każda szkoła daje oczywiście coś innego, ale generalnie przyszłemu projektantowi odzieży (nie mody!) daje:

- naukę systematycznej pracy
- podstawy konstrukcji, kroju i szycia
- podstawowe pojęcie o kompozycji, kolorach itp
- pewność siebie
- pomaga ukształtować własny styl
- możliwość zmierzenia się z różnymi projektami, również tymi, które nam "nie leżą"
- podstawy projektowania komputerowego (nie wszystkie szkoły)
- podstawy angielskiego słownictwa związanego z modą (nie wszystkie szkoły)

Czego szkoła nie daje?

- pracy (o nią musisz postarać się sam/a)
- szczegółowej wiedzy z zakresu projektowania komputerowego (potrzebne do pracy w dużych firmach)
- nie uczy specyfiki projektowania dla masowego klienta (szkoły zwykle kładą nacisk na walory artystyczne, mniej na użytkowe)
- nie uczy pracy w zespole (potrzebne do pracy w dużych firmach)
- nie uczy współpracy z osobą znającą marketing/sprzedaż (potrzebne do pracy w dużych firmach)
- nie uczy pracy z trendbookami

Oczywiście jest jeszcze sporo innych szkół. Warto też rozejrzeć się za kursami rysunku, lub kroju i szycia, by doskonalić swoje umiejętności. Najlepszą "szkołą życia" jest jednak sama praca, lub praktyki w dużej firmie odzieżowej :)

7 komentarzy:

 1. Czy na łódzkim ASP przypadkiem nie ma możliwości studiowania dziennie za darmo? Czy tylko tak jak piszesz w kolegium mody?

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego co wyczytałam są 43 miejsca na studia dzienne na Wydziale Tkaniny i Ubioru i 60 na licencjackie w Kolegium Mody.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatne zestawienie. Jako uczennica MSKPU dodam tylko, że w tym roku na I rok studiów zostało przyjętych łącznie ok. 80 osób (dziennych i zaocznych). Część prawdopodobnie w trakcie dalszej nauki się wykruszy... ile osób podeszło razem z Tobą do dyplomów jeśli mogę wiedzieć?

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie (z tego co pamiętam) były dwie grupy dzienne i dwie zaoczne. Każda po 20-30 osób, czyli razem około 100 osób. Do dyplomów dotrwało coś koło 30. Powodem "niedotrwania" była raczej decyzja studentów a nie niezdanie egzaminów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chciałabym studiować na MSKPU i mam pytanie związane z kosztami. Ile trzeba przeznaczyć miesięcznie ( wyłączając opłatę za studia) na materiały i inne potrzebne rzeczy?

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tego co widzę na stronie to wpisowe do MSKPU wynosi 500zł Miesięczna rata za czesne wynosi 490,-zł. Dla studentów ASP rata wynosi 250,-zł.
  Jeśli chodzi o dodatkowe opłaty to na pewno musisz uwzględnić manekin krawiecki, maszynę do szycia i materiały potrzebne do szycia i rysowania. Dodatkowo na zaliczenie często trzeba wykonać prezentację na piance... Ale największym kosztem jest zdecydowanie kolekcja dyplomowa. Ile na nią wydasz? Zależy od ciebie i twoich projektów. Możesz szyć z taniej dzianiny bawełnianej, lub z jedwabiu. Ciężko więc podać jednoznacznie kwotę, ale trzeba się przygotować na dodatkowe wydatki.

  OdpowiedzUsuń
 7. w Katowicach też jest szkoła : http://www.wst.com.pl/oferta_edukacyjna/studia/wzornictwo/5

  OdpowiedzUsuń