piątek, 10 stycznia 2014

Ile zarabia projektant odzieży?

Ile zarabia projektant odzieży w Polsce?

Na temat zarobków w branży modowej pisał na swoim blogu Michał Zaczyński. Poniżej cytuję kilka wybranych pozycji:

"90 zł – projektant za dumpingową propozycję projektu sylwetki dla małej łódzkiej firmy odzieżowej
300 zł – konstruktor za konstrukcję prostszego modelu ubrania
700 zł – łódzkie biuro projektowe za projekt jednej sylwetki dla miejscowej marki odzieżowej. W skład projektu sylwetki wchodzi projekt żurnalowy, projekt modelowy, weryfikacja konstrukcji, wybór tkanin, wykończeń i dodatków spośród oferty jaką dysponuje klient.
4000 zł – projektant – specjalista zatrudniony na umowę o pracę w polskiej sieciówce
6000 zł – grafik na etacie w polskiej sieciówce. Opracowuje printy, tagi, branding
7500 zł – główny projektant (jeden z kilku) znanej i dobrze prosperującej warszawskiej firmy odzieżowej
12000 zł – główny menedżer polskiego oddziału zachodniej sieciówki
14000 zł – kierownik departamentu (jednego z trzech) polskiej sieciówki
16000 zł – dyrektor artystyczna polskie sieciówki
30 500 000 zł – przychody Monnari w pierwszym kwartale 2013 r.
145 000 000 zł – skonsolidowane przychody Solar Company w 2012 r.
366 000 000 zł – przychody grupy LPP (m.in. Reserved, Mohito, Sinsay) w lipcu 2013 r.
440 000 000 zł – skonsolidowane przychody grupy Redan (m.in. Top Secret, Troll) w 2012 r.
3 223 760 000 zł – skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy LPP w 2012 r.
Podane powyżej zarobki netto nie muszą być reprezentatywne. Odgórnie ustalone stawki nie istnieją,  podobnie jak widełki płac: honoraria zależą od renomy, doświadczenia, a nierzadko medialnej popularności w tej branży. Odnoszą się one do konkretnych przypadków konkretnych osób. Stąd dane nie są też uśrednione."


zarobki projektanta odzieży


Jakie są średnie dane? 

Portal moja-pensja.pl podaje:

"W Polsce projektant mody zarabia 4300 PLN brutto. Po odliczeniu składek na ZUS, NFZ i podatku daje to pensję netto w wysokości 3062.53 PLN."

Według portalu pensja.net projektant średnio zarabia 3153 PLN netto. Mężczyźni i kobiety w tej branży zarabiają podobnie. Zarobki rosną wraz z wiekiem i doświadczeniem - od 1600 zł dla 27-latków do 4667 zł dla 30 -latków. Więcej zarabiają też osoby pracujące w dużych miastach: Warszawa, Kraków, Łódź. Na mniejsze zarobki mogą liczyć pracujący w Bielsku - Białej, Kaliszu, czy Poznaniu. Dane do tych analiz zostały pozyskane z anonimowo wypełnionych ankiet, a szczegółową analizę można znaleźć tu.

zarobki projektanta odzieży


Z moich doświadczeń wynika, że duże/znane firmy płacą mniej. Uważają, że sam fakt pracy dla nich jest formą wynagrodzenia dla projektanta. Na lepsze wynagrodzenie można liczyć w mniejszych firmach, lub w firmach mniej znanych.

Rodzaj umowy i bonusy w pracy

Generalnie projektanci zatrudniani są na umowę o pracę. Rzadziej zdarza się by musieli zakładać własną działalność, lub pracować na umowę o dzieło.

Jeśli chodzi o bonusy to raczej nie można liczyć na więcej niż dodatkowa opieka lekarska, czasem do pakietu dorzucana jest karta Multisport. Oczywiście projektant dostaje narzędzia potrzebne do pracy - komputer z odpowiednimi programami graficznymi (zwykle legalnymi, ale nie zawsze...), czasem do dyspozycji ma też najnowsze trendbooki i wzorniki Pantone. Często projektanci wyjeżdżają też na zagraniczne targi branżowe.

Jakie perspektywy rozwoju ma projektant odzieży?

Perspektywy na awans, lub dodatkowe wynagrodzenie nie są zbyt wielkie, więc lepiej od początku wynegocjować sobie dobre warunki pracy. Oczywiście w większych firmach przy silnym rozwoju zdarzy się, że "wskoczymy" na stanowisko kierownika działu projektowego/głównego projektanta. Jednak w wielu mniejszych firmach, gdzie pracuje 2-3 projektantów, trudno mówić o stworzeniu działu i zatrudnianiu dyrektora.

Większość firm wymaga też od swoich projektantów podpisania oświadczenia/umowy o zakazie konkurencji. W ten sposób firmy zabezpieczają się, by projektant nie "wykradał" jej sekretów i nie sprzedawał projektów innym firmom. W praktyce uniemożliwia to projektantowi dorobienie do pensji np. przez stworzenie krótkiej kolekcji ubranek dziecięcych, czy nadruków na T-shirty, nawet jeśli pracuje w firmie produkującej koszule męskie.

Paprocki&Brzozowski dla Reserved
Paprocki&Brzozowski dla Reserved
Firmy odzieżowe bardzo rzadko pracują z freelancerami. Wolą mieć stałych, zaufanych pracowników na miejscu w firmie. Takim pracownikom nie trzeba tłumaczyć specyfiki rynku i klienta, nie trzeba przypominać o terminach wprowadzania nowych ubrań do sklepów itp. Jeżeli firma zdecyduje się korzystać z usług freelancera to raczej by "odświeżyć" swoje projekty, lub zwróci się do znanego projektanta by "ogrzać się w jego cieple".

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny post :) Cieszę się, że trafiłam na Twojego bloga, bo bardzo mi się tu podoba :) Profesjonalną projektantką nie jestem, ale niedługo zacznę swoją pierwszą pracę na tym stanowisku, więc Twój post na pewno mi się przyda :)

    OdpowiedzUsuń