piątek, 31 stycznia 2014

Nadruki rodzaje i zastosowania

Jako projektant odzieży często będziesz projektować nadruki na ubrania. Zaprojektowanie nadruku to nie tylko forma graficzna i dobranie kolorów, to też decyzja jaką metodę najlepiej będzie użyć w danym przypadku. Istnieje kilka metod drukowania na tkaninie, każda z nich ma swoje zalety i wady, o których warto wiedzieć.


Sitodruk

Ta technika ma bardzo długą tradycję. Pochodzi z malowania szablonowego, znanego już w starożytności. W metodzie tej używa się sita,  w którym część oczek jest zasklepionych, a otwarte oczka tworzą matrycę wydruku. Przez sito przeciska się specjalną farbę i w ten sposób uzyskujemy pożądany wzór. Każdy kolor drukuje się osobno. Tutaj znajdziecie filmik przedstawiający maszynę do sitodruku przy pracy. A tak wyglądają gotowe nadruki wykonane tą metodą.

Sitodruk - nadrukSitodruk - nadruk


Sitodruk - nadruk

Metoda sitodruku pozwala uzyskać wiele ciekawych efektów jak np. druk wysoki (3D).

 druk wysoki - sitodruk

 druk wysoki - sitodruk

lub nadruk brokatowy.

nadruk brokatowy

nadruk brokatowy

Jedną z zalet tej metody jest jej wszechstronność - możemy drukować na tkaninach pochodzenia naturalnego i sztucznego oraz na dzianinach. Nadruki są dość odporne, nie odbarwiają się pod wpływem promieni UV i nie spierają się łatwo. Powierzchnia nadruku jest lekko wyczuwalna, ale nie jest twarda i nie zienia właściwości tkanin/dzianin, na których powstał nadruk. Przy zastosowaniu odpowiednich farb w odpowiedniej ilości możemy uzyskać ładne, mocno nasycone kolory. Niewątpliwą zaletą jest też fakt, że jest to metoda łatwo dostępna i stosunkowo tania.

Wadą sitodruku może być stosunkowo niska wydajność i mała prędkość wydruku. Często pojawia się też problem, gdy chcemy zadrukować czarną tkaninę białym nadrukiem. W takiej sytuacji kolor tkaniny będzie lekko przebijał.

Termotransfer

Technika polega na wgrzaniu w tkaninę wcześniej przygotowanego nadruku pokrytego specjalnym klejem.
Nadruki wykonane tą techniką mają żywe barwy i wysoką, wręcz fotograficzną jakość szczegółów. Dużą zaletą jest to, że na ciemnych tkaninach biały jest naprawdę biały :) Poniżej kilka przykładów.

Termotransfer - nadruk

Termotransfer - nadruk


Jeśli chodzi o wady to należy do nich zaliczyć nietrwałość tego typu nadruków zwłaszcza przy częstym praniu w wysokich temperaturach. Nadruki termotransferowe są też nietrwałe w kontakcie ze światłem słonecznym. Nadruki wykonane tą metodą nie powinny być też zbyt duże, bo ich powierzchnia jest dość sztywna i gumowata i łatwo zrobić z ubrania zbroję. Trzeba też uważać by nie umieszczać nadruków wykonanych termotransferem w miejscach, w których ludzkie ciało jest wrażliwe oraz, by nie stosować ich na szwach itp czyli nie dodawać nadrukiem dodatkowej grubości.

Flex

Metoda ta polega na laserowym wycięciu wzoru ze specjalnej folii i wgrzaniu wzoru w tkaninę. Technika ta pozwala wykonywać nadruki odblaskowe lub metaliczne, można też nadrukować na ubranie fotografię. Nadruk jest dość gruby, ale raczej elastyczny. Możemy drukować na tkaninach wykonanych z bawełny, mieszanek bawełny, poliestru i mieszanek poliestru z akrylem. Istnieją też specjalne rodzaje folii trzymające się dobrze materiałów rozciągliwych. Nadruk wykonany tą metodą może być jedno lub wielokolorowy.

Flex nadruk

Flex nadruk

Flex nadruk

Zaletą tej metody jest jakość nadruków oraz ich duża wytrzymałość na pranie i ścieranie. Jest to metoda opłacalna nawet przy niskich nakładach, ponieważ nie wymaga dodatkowych kosztów przy tworzeniu matryc, szablonów itp. Nadruk wykonany tą metodą dobrze kryje materiał, więc tło nie prześwituje przez nadruk.

Flock

To technika bardzo podobna do flexu. Stosuje się tu tylko inną folię, pokrytą wiskozowymi włoskami i osiąga się przez to nieco inny efekt. Nadruk flock jest wypukły i aksamitny w dotyku. Możemy nim zadrukować materiały bawełniane, poliestrowe i ich mieszanki. Flock dobrze sprawdza się na polarze, który jest trudny do zadrukowania innymi metodami. Nadruk w całości kryje powierzchnię i może być wielokolorowy, jednak kolory nie mogą na siebie nachodzić.

Flock nadruk

Flock nadruk

Flock nadruk


Minusami tej techniki są ograniczenia kolorystyczne - folie flock występują w ograniczonej ilości kolorów. Do tego nie możemy projektować skomplikowanych wzorów z wieloma, mieszającymi się kolorami. Wadą jest też stosunkowo wysoki koszt tej metody nadruku.

Sublimacja


Nadruk sublimacyjny przeznaczony jest jedynie na białe poliestrowe podłoża. Dlatego też znajduje zastosowanie głównie przy poliestrowych ubraniach sportowych. Może wykonywać nadruki na innych jasnych tkaninach, jednak mogą pojawić się znaczące przekłamania w kolorach. W przypadku koszulek bawełnianych stosuje się specjalne podkłady poliestrowe by zachować żywe kolory. Podkłady te są jednak nieprzezroczyste i mogą być widoczne na tle tkaniny. Powodują też, że nadruk dostaje dodatkową grubość,a tkanina przestaje "oddychać".

Sublimacja nadruk

Sublimacja nadruk

Sublimacja nadruk

Największą zaletą tej metody jest możliwość uzyskania dowolnego koloru nadruku. Kolory są wyraźne i żywe i mogą się ze sobą mieszać. Przy zastosowaniu tkanin poliestrowych nadruk jest praktycznie niewyczuwalny, a tkanina nie traci swoich "oddychających" właściwości.

Nadruk cyfrowy


Jest to metoda bezpośredniego naniesienia wzoru na tkaninę przy pomocy specjalnej drukarki cyfrowej. Nadruk jest trwały i możemy stosować tu dowolne kolory. Jeśli chcemy drukować na ciemnym podłożu drukarka najpierw zadrukuje wybraną powierzchnię na biało, a potem zadrukuje ją ponownie kolorem. W ten sposób możemy uzyskać żywe kolory nawet na ciemnych tkaninach. Możecie zobaczyć tu jak to działa w praktyce. Najlepiej stosować tę metodę na tkaninach bawełnianych.

Nadruk cyfrowy

Nadruk cyfrowy

Nadruk cyfrowy


Pewnym minusem jest tu ograniczone pole zadruku. Nie możemy stworzyć nadruku większego niż pole zadruku drukarki. Drukowanie jest też stosunkowo czasochłonne. Zaletą jest to, że otrzymujemy trwały nadruk praktycznie niewyczuwalny w dotyku.

To chyba najważniejsze metody nadruku. Mam nadzieję, że ten przegląd metod się wam przyda i że projektując nadruki będziecie myśleć nie tylko o tym jak mają wyglądać graficznie, ale też jaką metodą je nadrukować, na jakiej tkaninie, w jakim miejscu, ilu kolorów użyć itd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz