sobota, 15 lutego 2014

Tkanina a dzianina

Jeżeli rozróżniasz te dwa pojęcia to nie czytaj dalszej części posta. Jeśli jednak nie wiesz jaka jest różnica między tkaniną a dzianiną, a chcesz zostać projektantem, lub w inny sposób zajmować się modą - przeczytaj ten post koniecznie. Warto znać podstawowe pojęcia ;)

Tkanina


Tkanina tkana jest na krosnach tkackich. Proces polega na tym, że przez nitki osnowy przetyka się prostopadle nitkę wątku. W uproszczeniu wygląda to tak. Ostatecznie otrzymujemy tkaninę, czyli coś takiego.
tkanina, wątek i osnowa
 tkanina

W zależności od splotu możemy uzyskać różny efekt końcowy. Splot mówi nam o tym w jaki sposób wątek przetykany jest przez nitki osnowy. Oto kilka przykładów.

sploty tkanin


Generalnie istotne jest to, że tkaniny nie są rozciągliwe. Do tkanin zaliczamy np jeans, szantung, szyfon, satynę, tweed itp.

Dzianina

Dzianina powstaje z jednej lub z wielu nitek łączonych ze sobą w oczka. Klasycznym przykładem jest tu robienie na drutach, lub na szydełku. Oczywiście na przemysłową skalę zarówno do tkania tkanin, jak i do dziania dzianin używa się specjalnych maszyn, ale główna zasada jest ta sama od wieków. Poniżej umieszczam schemat i fragment gotowej dzianiny.

schemat dzianiny

przykład dzianiny

Dzianiny charakteryzuje duża rozciągliwość we wszystkich kierunkach oraz to, że się prują (w odróżnieniu do tkanin). Typowym przykładem dzianiny jest znany wszystkim jersey, z którego powstają T-shirty, czy bielizna.

Mam nadzieję, ze jeśli nie rozróżnialiście tych dwóch pojęć, to już nie będziecie mieli z tym problemu :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz