sobota, 8 lutego 2014

Narzędzia pracy

Do podstawowych narzędzi używanych przez projektantów odzieży należy zaliczyć takie programy jak Corel Draw, Photoshop i czasem Illustrator. Poza tym projektanci używają też wzorników kolorów Pantone, o których pisałam już wcześniej oraz czasem tabletów do rysowania.

Ten post chciałabym poświęcić programom graficznym. Dla osób, które używają tych programów na co dzień pewnie nie będzie to specjalnie odkrywczy post. Piszę go dla tych, którzy są anty techniczni i nie używają komputerów przy projektowaniu. Dla was jedna podstawowa wskazówka - musicie opanować omawiane programy przynajmniej w stopniu dobrym! W firmach odzieżowych nikt nie rysuje projektów ręcznie - WSZYSTKO powstaje w komputerze, więc lepiej się z nim zaprzyjaźnić.


Zanim przejdę do opisu programów jeszcze jedna, bardzo podstawowa, ale ważna sprawa. Grafikę komputerową możemy podzielić na grafikę rastrową i grafikę wektorową. Najprostszą widoczną różnicą jest to, że obrazki rastrowe składają się z pikseli a obrazki wektorowe nie (są gładkie i łatwo można je skalować bez utraty jakości). Wiem, że to oczywiste, ale może nie dla wszystkich...?

Corel DRAW



CorelDRAW to sztandarowy produkt kanadyjskiej firmy Corel Corporation. Jest to chyba najważniejszy i najczęściej używany w firmach odzieżowych program graficzny. Czemu? Być może dlatego, że korzystają z niego powszechnie fabryki w Chinach :D CorelDRAW to pakiet programów graficznych służący początkowo do obróbki grafiki wektorowej, a z czasem wzbogacony o kolejne programy dotyczące różnorodnych zastosowań. Najnowsza wersja programu to CorelDRAW Graphics Suite X6 kosztuje 2 698,99zł.


Do czego wykorzystywany jest ten program? Do wszystkiego :D Od projektowania nadruków i aplikacji (które łatwo można przeskalować) przez szkice projektów ubrań, po gotowe karty produktów.Corel jest łatwym, szybkim i wygodnym narzędziem do projektowania ubrań. Zawiera między innymi paletę kolorów Pantone wraz z ich numerami, co ułatwia pracę. Umożliwia eksportowanie plików do innych programów graficznych i tworzy pliki w formacie pdf. Programy zawarte w pakiecie Corela umożliwiają prostą obróbkę zdjęć, między innymi przycinanie, zmianę kolorów czy kontrastu. Funkcji Corel ma wiele i na pewno nie będę ich tu wszystkich opisywać, ale warto zaprzyjaźnić się z tym programem. Jakie ma wady? Dla mnie podstawową wadą jest to, że Corel jest dość niestabilny i często się wywiesza. Firma stara się poprawiać błędy w kolejnych wersjach programu, ale nadal warto jest często saveować pliki ;D

Photoshop



Adobe Photoshop to program do obróbki grafiki rastrowej. Jest to flagowy produkt amerykańskiej firmy Adobe Systems. Prace nad tym programem rozpoczęły się w 1987 roku, a w roku 2012 wydano najnowszą wersję Photoshop CS6.



Większość z was na pewno słyszała, że jest to program używany do retuszu i poprawiania urody gwiazd na okładkach kolorowych czasopism. Prawda jest taka, że jest to program, który daje ogromne możliwości i szkoda, ze w wielu firmach odzieżowych używa się go tylko do prostych zadań, lub nie używa się go wcale. Najczęstszymi zastosowaniami Photoshopa w firmach odzieżowych jest obróbka i szparowanie (wycinanie tła) zdjęć produktowych. Może to dobra wiadomość dla osób, które nie lubią uczyć się pracy przy użyciu programów graficznych...

Illustrator



Jest to program firmy Adobe Systems (tak jak Photoshop), który służy do tworzenia i edycji grafiki wektorowej (jak Corel). Najnowsza wersja programu to Adobe Illustrator CS6. Ponieważ programy graficzne są dużym kosztem dla firm rzadko zdarza się by firma odzieżowa kupiła licencję i na Corela i na Illustratora. Zdarza się tak gdy w firmie zatrudniony jest grafik, który np. tworzy opakowania ubrań, katalogi produktowe i promocyjne itp. Czasem nie ma takiej osoby, a o stworzenie katalogu prosozny jest projektant. Oczywiście nie jest to typowa praca dla projektanta odzieży, ale w małych firmach, przy niewielu zatrudnionych osobach projektant robi wszystko. Dlatego warto zapoznać się również z tym programem :D

Inne programy graficzne


Istnieje całą masa innych programów graficznych. Jest też cała grupa specjalistycznych programów przeznaczonych dla konstruktorów odzieży. Nie chcę jednak rozpisywać się na ten temat. W tym poście chciałam tylko zaznaczyć, że by zostać projektantem odzieży nie wystarczy ładnie rysować, trzeba też znać konkretne programy graficzne. W przemyśle odzieżowym faworyzowane są osoby, które sprawnie i szybko rysują na komputerze. Rysunek odręczny oczywiście się przydaje, ale jest to dodatkowy atut a nie wymóg.

W kolejnych postach postaram się uwzględnić tych z was, którzy już posługują się programami graficznymi. Pokażę wam kilka sztuczek i trików, które ułatwiają mi pracę. Mam więc nadzieję, że i wam się przydadzą, a może podzielicie się waszymi tajnymi technikami :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz