piątek, 4 kwietnia 2014

Jak stworzyć dobry raport nadruku - cz.1

O nadrukach pisałam już sporo. Jest to jednak bardzo ważny temat, dlatego pomyślałam, że przyda się lekcja praktyczna :) Lekcja będzie dotyczyła tego jak stworzyć dobry raport nadruku. A zacznę od tego czym tak właściwie jest raport?

raport nadruku
Raport to taki jakby stempel, który można powielać tworząc powtarzalny nadruk. Powyżej zdjęcie gotowego raportu. Czarne krzyżyki to znaczniki raportu. Pokazują one gdzie się raport zaczyna a gdzie się kończy, bo to nie zawsze jest takie oczywiste... A poniżej gotowy nadruk, powstały z powielenia przykładowego raportu.


Jak stworzyć dobry raport nadruku

Jak  łatwo można się domyślić, raport musi być zbudowany w taki sposób, by dało się go powielić. Czyli jeśli jakiś element jest ucięty przy prawej krawędzi nadruku, to kontynoacja wzoru powinna się znaleźć na drugim boku naszego raportu....Może to trochę zbyt zagmatwane. Zacznijmy od najprostszego przykłądu.


Paski i groszki

Chyba najłatwiej jest stworzyć raport pasków lub groszków. Zacznijmy może od pasków :D Załóżmy, że chcemy uzyskać taki pasiasty nadruk.

Jak stworzyć dobry raport nadruku

Łatwo zauważyć, że są to tak naprawdę powtarzające się paski: niebieski, biały, żółty i biały. I to te paski stanowią nasz raport.

Jak stworzyć dobry raport nadruku

Ostatecznie raport wygląda tak

Jak stworzyć dobry raport nadruku

Na tym przykładzie wyraźnie widać, że znaczniki się przydają. Dzięki nim widzimy, że po żółtym pasku jest jeszcze jeden biały i dopiero później raport się powtarza. Bez znaczników, ktoś (fabryka) mógłby pomyśleć, że raport składa się z paska niebieskiego białego i żółtego, a gotowy nadruk wyglądałby trochę inaczej....czyli tak.

Jak stworzyć dobry raport nadruku

Warto też dodać, że w przypadku pasków istnieje wiele możliwości stworzenia raportu. Możemy zacząć, tak jak ja, od niebieskiego paska, ale możemy też zacząć np od żółtego paska. Wtedy nasz raport wyglądałby tak: żółty, biały, niebieski, biały. A ostateczny nadruk wyglądać będzie tak samo.

Jeśli chodzi o groszki...sprawa wygląda podobnie. Gdy chcemy uzyskać taki wzór.

Jak stworzyć dobry raport nadruku - groszki


 Wystarczy nam taki prosty raport.

Jak stworzyć dobry raport nadruku - groszki

Generalnie im mniejszy raport tym cały nadruk będzie tańszy. Dlatego warto trochę się "pomęczyć" by zrobić mały raport nadruku.
Wracając do naszych groszków - wystarczy, że nadruk będzie wielokolorowy i już musimy zrobić trochę większy raport.

Jak stworzyć dobry raport nadruku - groszki

Jak stworzyć dobry raport nadruku - groszki

PS. Tu kropka szara i różowa po prawej stronie są już poza raportem, więc w zasadzie powinnam je usunąć.

 

Bardziej skomplikowane przykłady raportówUdało się wam ogarnąć o co chodzi z tymi raportami? To co powiecie na taki nadruk?

Jak stworzyć dobry raport nadruku - ptaki

Tak on też ma swój raport :) Zaznaczyłam go poniżej.

Jak stworzyć dobry raport nadruku - ptaki

A tu postaram się wyjaśnić bardziej klarownie jak te raporty powstają.

Jak stworzyć dobry raport nadruku - ptaki

Na czerwono mamy zaznaczony raport. Jeśli jakiś element (np ptak, gałązka) jest obcięty przez raport, to musi się znaleźć po drugiej stronie na tej samej wysokości. Czyli jeśli ptak w niebieskim kółku ma obcięty ogonek ,to ten ogonek musi znaleźć się po przeciwnej stronie raportu. Tylko w takim wypadku nasz "stempel" zadziała przy powielaniu.

Przy tworzeniu raportu interesuje nas nie tylko strona prawa i lewa, ale też góra i dół muszą się zgadzać. Gdy wszystko jest dobrze dopasowane możemy powielać nasz raport w nieskończoność :D

Jak stworzyć dobry raport nadruku - ptaki

No to teraz zostaje nam już tylko praca domowa. Proszę znaleźć raport w tym nadruku

Jak stworzyć dobry raport nadruku - zadanie

A w drugiej części cyklu "Jak stworzyć dobry raport nadruku" postaram się wam pokazać inne zagadnienia związane z raportami i nadrukami, bo...tak, tak jest tego więcej :) Opowiem wam trochę o orientacji nadruku (w końcu mamy erę gender ;) i o tym jak samemu złożyć fajny nadruk z kilku prostych elementów.

Staram się wszystko pisać możliwie jasno i ilustrować wszystko przykładami, ale jeśli coś jest nadal nie jasne, to chętnie wytłumaczę dokładniej. Napiszcie swoje wątpliwości w komentarzach pod postem :)

9 komentarzy:

 1. no prosze, fantastyczna widza, jak stworzyc nadruk, mnie rowniez kreci projektowanie mody :)) akurat sama cos czasem szyję :))

  OdpowiedzUsuń
 2. W takim razie piszę blog dla ciebie :D Jeśli masz jakieś pytania, coś cię męczy lub interesuje pisz śmiało. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące zawodu projektanta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Twój blog :D fantastyczne tematy omawiasz! Muszę znaleźć chwilę i przeczytać go całego :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tu link do raportu : http://i848.photobucket.com/albums/ab45/potosia/raportzadanie_zps89e51433.png zdałam? :D

   Usuń
 4. Wow! Szczerze mówiąc nie myślałam, że ktoś tak szybko rozwiąże zagadkę. Ale ponieważ ktoś się wysilił i przesłał poprawną odpowiedź - należy się nagroda :D Olu piszę do ciebie maila w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow! You did a really good job here explaining the nadruk raportu! In the fashion industry this is very important. It is more important in designing! Everything has to be perfect! <3 Idealnie tu wszystko napisane i pokaznie! I love it! Bede wpadac czesciej! Moze interesuje cie wspolna obserwacja?

  xoxo
  Fash Fab

  OdpowiedzUsuń
 6. przydatna instrukcja na pewno nie jedna osoba z niej skorzysta !

  OdpowiedzUsuń
 7. You have a lovely blog :)

  Do you want to follow each other, just let me know on my blog?!

  http://danadimitras.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie projektowanie do czarna magia:)Fajnie, że są takie osoby które chętnie coś wytłumaczą na blogu:)

  OdpowiedzUsuń