poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Polskie firmy odzieżowe

Zastanawiacie się gdzie szukać zatrudnienia po szkole projektowania? Jedną kuszącą opcją jest założenie własnej pracowni i szycie dla indywidualnych klientów. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają bazę klientów, siłę przebicia i żyłkę businessmana. 

atelier projektanta odzieży
Atelier projektanta odzieży
Niestety z moich obserwacji wynika, że mało komu udaje się przebić na bardzo konkurencyjnym rynku mody (przy tak małym zapotrzebowaniu na szycie miarowe) i utrzymać jedynie z własnej działalności. Dużo pewniejszym rozwiązaniem jest etat w firmie odzieżowej. O zarobkach, warunkach pracy i perspektywach w tym zawodzie pisałam już tu. Teraz chciałam przedstawić wam kilka dużych firm odzieżowych, w których możecie starać się o staż/zatrudnienie.

Z góry uprzedzam, że nie są to firmy przeze mnie sprawdzone i polecane. W niektórych z nich pracowałam w innych nie. Są to tylko niektóre średnie lub duże  firmy posiadające dział projektowy w Polsce i szukające tu projektantów. Istnieje oczywiście cała masa małych firm lokalnych, w których również możecie szukać zatrudnienia. Zarówno praca w dużej firmie jak i w lokalnej szwalni ma swoje plusy i minusy, o których napiszę później. A teraz już kilka przydatnych linków i krótkie opisy firm.

LPP

siedziba LPP
siedziba LPP

sklep Reserved
sklep Reserved


Lokalizacja: Gdańsk
Marki: Reserved, Mohito, Cropp, House, Sinsay
Asortyment:


LPP jest właścicielem ponad tysiąca sklepów pięciu różnych marek. Warto wiedzieć, że Reserved, Mohito, Cropp, House i Sinsay mają jednego właściciela podczas rozmowy o pracę, czy ubiegania się o pracę jako projektant dla konkretnej marki. Firma zaczynała od szycia T-shirtów dla marketów, ale w 2000 roku postawiła na własną markę - Reserved i był to opłacalny krok. Od 2001 roku firma notowana jest na Warszawskiej giełdzie. Jednym słowem jeśli szukacie dużej firmy, która nie "zwinie się" w przeciągu roku, to warto pomyśleć o pracy w LPP.


KOMEX

siedziba Komex 5-10-15
siedziba Komex (5-10-15)
sklep 5-10-15
sklep 5-10-15


Lokalizacja: Warszawa
Marki: 5-10-15
Asortyment: ubranka niemowlęce, dziecięce i młodzieżowe

SMYK


siedziba SMYKa
siedziba SMYKa
SMYK sklep
sklep SMYKa


Lokalizacja: Warszawa
Marki: Cool Club
Asortyment: ubranka niemowlęce, dziecięce i młodzieżowe


Endo 

endo sklep
Endo sklep

 

Lokalizacja: Warszawa
Marki: Endo
Asortyment: ubranka niemowlęce, dziecięce, młodzieżowe i dla dorosłych


Atlantic

Atlantic siedziba
Atlantic siedziba

 
Atlantic sklep
Atlantic sklep

Lokalizacja: Warszawa
Marki: Atlantic
Asortyment: bielizna damska i męska


Ochnik

Ochnik sklep
Ochnik sklep

 

Lokalizacja: Garwolin
Marki: Ochnik
Asortyment: odzież i galanteria skórzana damska i męska.

4F

4F siedziba
4F siedziba

4F sklep
4F sklep

 

Lokalizacja: Wieliczka
Marki: 4F
Asortyment: odzież sportowa i turystyczna damska i męska

Butik

Butik sklep


Lokalizacja: Warszawa
Marki: Butik
Asortyment: odzież młodzieżowa


Caterina

Caterina siedziba
Caterina siedziba

Caterina sklep
Caterina sklep


Lokalizacja: Warszawa
Marki: Caterina
Asortyment: odzież damska
To tylko kilka przykładów firm, w których możecie szukać zatrudnienia. Lista jest o wiele dłuższa. Chciałam jedynie zaznaczyć, że pracy dla projektantów odzieży nie brakuje i wydaje mi się, że każdy kto dobrze poszuka znajdzie coś dla siebie.

Przed zatrudnieniem w którejkolwiek z tych firm warto jest przejrzeć fora internetowe i popytać znajomych o to, jaka w firmie panuje atmosfera i jak wygląda praca/staż na stanowisku projektanta. Tu potrafi być bardzo różnie od wyzysku i kradzieży pomysłów projektanta, po kreatywną atmosferę, możliwość wyjazdów na zagraniczne targi, pokazy i generalny rozwój. Warto więc zorientować się gdzie trafimy.

praca w firmie odzieżowej

Na początku warto też wziąć udział w kilku stażach w różnych firmach, by zobaczyć gdzie najlepiej nam się pracuje. Może się okazać, że po stażu w firmie obuwniczej zmienicie całkiem swoje nastawienie do projektowania i nagle zapragniecie projektować obuwie. Może też się okazać, że wielka korporacja dużo od was wymaga, ale nie oferuje nic w zamian. Albo też, że bałagan panujący w małej firmie odzieżowej tak was denerwuje, że tęsknicie do dużej "porządnej firmy" z zasadami. Każdy jest inny i ma różne oczekiwania i aspiracje. Z doświadczenia wiem, że często wydaje nam się jedno, a rzeczywistość potrafi nas zaskoczyć...warto więc iść na krótki staż przed rozpoczęciem pracy.

Ważną sprawą jest też monitorowanie rynku pracy. Jeśli zobaczycie, że jakaś firma co trzy miesiące szuka nowego projektanta, to zwykle oznacza, że coś z tą firmą jest nie tak. Albo nie płacą, albo atmosfera jest tak ciężka, że nikt tam nie może wytrzymać, albo też szefowa uważa, że projektantów trzeba zmieniać jak rękawiczki, bo każdy nowy projektant ma świeże pomysły i zapał do pracy...więc uważajcie i szukajcie z głową ;) Powodzenia!

1 komentarz:

  1. LPP często szuka projektantów i opinie o niej na forach są faktycznie niezbyt zachęcające / Ewa

    OdpowiedzUsuń