piątek, 25 lipca 2014

Co to jest gramatura?

W tym tygodniu krótko i na temat - czyli co to jest ta gramatura?

Co to jest gramatura?

Co to jest gramatura?

Co to jest gramatura?

Jeśli wytniemy z materiału płachtę o wymiarach 100x100cm i ją zważymy to uzyskamy odpowiedź jaka jest gramatura materiału na metr kwadratowy. Można więc powiedzieć, że gramatura to waga materiału na jednostkę powierzchni. Generalnie im grubszy i cięższy materiał tym ma większą gramaturę.


Co to jest gramatura? wykrojnik kołowy

Aby było łatwiej i taniej w firmach odzieżowych wycina się zazwyczaj specjalnym wykrojnikiem kółko o powierzchni 100cm2 i waży je, a uzyskany wynik mnoży x 1000. Jeszcze inaczej można wyciąć kwadrat o boku 10x10cm i zważyć go na wadze elektronicznej.

Warto wiedzieć, że jakość dzianiny nie musi iść w parze z jej grubością.Gramatura nie mówi nam nic o jakości tkaniny, tylko określa jej masę na jednostkę powierzchni. O jakości i funkcjonalności tkanin decydują inne czynniki.

Warto też wiedzieć, że producenci tkanin zastrzegają sobie zwykle tolerancję około 5%W przypadku większości tkanin 5% stanowi kilka gram, więc jest to dość spory margines błędu.

Ile wynosi przeciętna gramatura T-shirtu, bluzy, czy spodni? Jest to bardzo trudne do określenie. Na rynku istnieje teraz ogromny wybór tkanin i dzianin w różnych jakościach i gramaturach. Orientacyjnie T-shirt ma przeciętnie gramaturę około 170-180 g/m2, koszukla polo około 200 g/m2, dzianinowa bluza z kapturem około 320 g/m2, a bawełniane spodnie koło 200-300 g/m2. Są to ilości bardzo orientacyjne (!)

gramatura jeansu
Możecie się też spotkać z innym oznaczeniem gramatury w przypadku jeansów. Grubość jeansu określa się  bowiem tradycyjnie w uncjach. Uncja to pozaukładowa jednostka masy - oz - wynosząca 1/16 funta czyli 28,35 g. Prosty przykład: denim z numerem 14 oz oznacza, że jard - 0,9 metra - tego materiału waży 14 uncji. Możecie sobie teraz przeliczać na g/m2 :P

Zasada jest taka, że im więcej uncji, tym grubszy i cięższy jeans. Jednak liczba uncji to nie wszystko. Ważny jest też sposób tkania materiału. Luźno tkany jeans jest miękki, przewiewny i przyjemny w dotyku. 

Poniżej fotki z mierzenia gramatury jeansu, czyli jak się to robi w praktyce?

Na początku wycinamy kółko prezentowanym już wyżej wykrojnikiem kołowym.

gramatura jeansu - jak zmierzyć gramaturę jeansu?

Tak wygląda gotowe kółko :D

gramatura jeansu - jak zmierzyć gramaturę jeansu?

Następnie ważymy materiał.

gramatura jeansu - jak zmierzyć gramaturę jeansu?

I na końcu obliczamy jego gramaturę. Tu ważony był jeans, więc wszystko trzeba przeliczać na uncje. W przypadku g/m2 sprawa jest łatwiejsza, bo wystarczy wynik z wagi (w gramach) pomnożyć x1000. Uwielbiam system metryczny :)

gramatura jeansu - jak zmierzyć gramaturę jeansu?

Mam nadzieję, że rozwiałam wszystkie wasze wątpliwości odnośnie gramatury. Jeśli nie piszcie śmiało w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz