piątek, 1 sierpnia 2014

Kilka słów o projektowaniu butów - część 1.

Buty są fetyszem dla wielu kobiet i mężczyzn. Wiele osób nosi bardzo proste ubrania i wyraża się właśnie poprzez obuwie. Obsesja na punkcie butów jest ogólnie powszechna... wystarczy, że zajrzycie do swoich szaf ;) W USA wiele osób zawodowo zajmuje się kolekcjonowaniem butów sportowych. Poniżej jedna z najdroższych par butów na świecie - Nike Air Force 1 Boogeyman (cena 99 000 $)

Projektowanie butów - Nike Air Force 1 Boogeyman
A tu kultowe Air Jordan I warte 25 000 $

Projektowanie butów - Air Jordan I
Jeśli zainteresowało was to kolekcjonerskie szaleństwo zobaczcie krótki filmik o jednym z kolekcjonerów.

Ale but to nie tylko piękny gadżet. Obuwie nadaje kształt całej sylwetce. Od tego jak zbudowany jest but zależy jak będziemy się w nim poruszać. Możemy być świetnie ubrani, ale w niewygodnych butach będziemy chodzić jak łamagi i nie zaprezentujemy się najlepiej. Dlatego też obuwie jest często równie ważne jak ubranie, a czasem nawet ważniejsze.


Projektowanie obuwia

Projektowanie obuwia

Aby dobrze zaprojektować but przydałoby się znać jego budowę. Oprócz estetyki mamy też funkcjonalność, która w przypadku buta gra znaczną rolę. Wiele kobiet może cierpieć w niewygodnym obuwiu, by pięknie wyglądać. Większość klientów szuka jednak obuwia pięknego i wygodnego. Dlatego zadaniem projektanta jest nie tylko stworzenie modnego kształtu i koloru, ale też dobranie odpowiednich materiałów i technologii.

Z czego składa się but?


Oczywiście każdy but ma nieco inną budowę. Inaczej zbudowany będzie damski but na obcasie, inaczej but sportowy, trekkingowy itp. Nie będę się jakość szczegółowo rozpisywać o budowie cholewki, podeszwy, obcasa, zelówki itp, bo potrzebowałabym na to osobnego posta :) Napiszę więc tylko o małej, niepozornej blaszce, którą znajdziecie w większości butów, a o której nie mieliście pewnie pojęcia ;)

Projektowanie obuwia - stalka


Ta blaszka popularnie nazywana jest stalką, lub sprężyną. Jest to bardzo ważny element konstrukcyjny obuwia, ponieważ nadaje odpowiedni profil buta i utrzymuje prawidłową pozycję obcasa. Jeśli obcas w bucie "ucieka" do tyłu i jest niestabilny może to oznaczać pękniętą, lub złamaną stalkę.

Projektowanie obuwia - stalka


Jak wytwarzane jest obuwie?


Często metodą tradycyjną, czyli ręcznie. Każdy projektant powinien znać technologię powstawania buta, by dobrze go zaprojektować. Poniżej dwa filmiki pokazujące proces tworzenia buta męskiego ( Louis Vuitton)


oraz damskiego buta na obcasie:


W obecnych czasach buty, podobnie jak wiele innych rzeczy, produkuje się na skalę masową. Zatem jeśli nie jesteście projektantami pojedynczych modeli butów na zamówienie, lub krótkich serii warto byście wiedzieli jak powstają buty na skalę masową. Oczywiście przy różnych rodzajach obuwia stosuje się różne maszyny i technologie. Jako projektanci obuwia musicie wiedzieć jakie są możliwości i ograniczenia poszczególnych technologii. Poniżej link, przez który możecie zajrzeć do fabryki butów firmy ECCO.


Mam nadzieję, że temat projektowania butów was zaciekawił. A może ktoś zdecydował się zostać projektantem obuwia? W następnym tygodniu opowiem wam o tym jak projektuje się buty, jakich technologii i narzędzi się używa, oraz podpowiem gdzie można się uczyć, by zostać zawodowym projektantem obuwia ;)

3 komentarze:

 1. Świetny post!

  http://hiddenndreamms.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki :) i już niedługo zapraszam na część drugą ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że istnieją jeszcze osoby wiedzące, co to jest stalka w bucie :) Podobny artykuł na mojej stronie można znaleźć tutaj :
  http://szewc24.pl/strona/peknieta-stalka-zlamane-serce-buta/naprawy/2172/2014/04/02/

  OdpowiedzUsuń