poniedziałek, 17 marca 2014

Jak wygląda proces projektowania?

Proces projektowania jest niezwykle długi i zawiły. Wszyscy, którzy myślą, ze sprowadza się do naszkicowania ubrania i doboru kolorów oraz nadruków, są w błędzie.

proces projektowania

Projektowanie zaczyna się od początku czyli od inspiracji i trendów. Inspiracji możemy szukać wszędzie, w przyrodzie, muzyce, sztuce, filmie, w podróżach... tu nie ma zasad. Niewątpliwie trzeba jednak być człowiekiem ciekawym świata, by zostać dobrym projektantem. Inaczej twoje projekty staną się nudne i przewidywalne. Projektant powinien zawsze trzymać rękę na  pulsie bieżących wydarzeń. Powinien wiedzieć co się dzieje zarówno w sztuce jak i w polityce, jakie są nastroje społeczne itp. Tylko wtedy projekty będą spełniały potrzeby odbiorców. A trzeba pamiętać, że projektant nie projektuje dla siebie tylko dla swoich klientów.


obraz Jamesa Naresa
obraz Jamesa Naresa

wykorzystanie obrazów obraz Jamesa Naresa na torbach Coac
wykorzystanie obrazów obraz Jamesa Naresa na torbach Coach

O tym skąd się biorą trendy i jak z nich korzystać pisałam już trochę tu. Firmy odzieżowe korzystają też często z sampli kupionych na targach odzieżowych. Wyposażeni we wszystkie narzędzia do projektowania oraz pełni wiedzy co, dla kogo, w jakiej cenie mamy zaprojektować siadamy do komputera i projektujemy. Wynikiem naszej pracy powinna być karta produktowa z wszystkimi szczegółami ubrania, nadruków, wszywek, a nawet z metkami i sposobem pakowania. Gotową dokumentację wysyłamy do fabryki, w której odzież będzie szyta i ... myślicie, że to koniec pracy projektanta? To dopiero początek.

szkice ubranek dziecięcych

LAP - DIPy


Po niedługim czasie fabryka przyśle nam lap-dipy, czyli próbki kolorów, które wybraliśmy do danego ubrania. Często okazuje się, że nie są to dokładnie takie kolory jakie chcieliśmy. Na tym etapie istnieje możliwość zmiany koloru na inny, lub zwróceniu uwagi fabryce, by przygotowała właściwy odcień.

lap-dip

Trzeba pamiętać, że kolory Pantone, które wybieramy są odrobione na bawełnie lub na papierze. Inaczej barwnik przyjmuje poliester, wiskoza, czy wełna. Dlatego różnice w kolorach mogą wynikać z innej tkaniny użytej do stworzenia danego modelu ubrania. Fabryka wysyła nam do potwierdzenia lab-dipy po to, by nie marnować czasu i pieniędzy na wyprodukowanie masy tkaniny w złym kolorze.

Sample

 
Po zaakceptowaniu kolorów oraz wszystkich nadruków i dodatków fabryka wysyła nam pp sample (pre production sample) czyli próbne przedprodukcyjne wzory. Tu możemy sprawdzić jak wygląda cały model ciucha, czy wszystkie elementy dobrze razem wyglądają itp. Jest to ostatni moment, by coś pozmieniać. Gdy już ruszy produkcja będzie ciężko... Dlatego należy się spodziewać jeszcze kilku counter sampli z poprawionymi detalami, kolorami itp.
 
sample
 
Rusza produkcja i projektant ma już spokój....nic go nie interesuje...? Nic bardziej mylnego. Dostaniemy jeszcze production sample - czyli wzór modelu prosto z taśmy produkcyjnej. Należy się też spodziewać całej masy sampli we wszystkich rozmiarach, w jakich będzie produkowany dany model (możemy sprawdzić tu czy wszystkie rozmiary są dobre, czy potrzebne będą jakieś zmiany). Przyjdą do nas nawet shipment sample, czyli wzory załadowane już na statki, płynące do nas z Chin, Wietnamu, Bangladeszu..itp. Oczywiście szybciej dotrą do nas kurierem i będziemy mieli możliwość zareagować jeśli zdarzy się jakaś "katastrofa". Katastrofą może być np. nie wszycie odpowiednich metek, złe zapakowanie towaru itp. Wysłane wczesniej próbki pomogą nam szybko zareagować jeśli coś jest nie tak.
 
size set samples
 

Wyniki sprzedaży


Projektant powinien się interesować tym jak sprzedają się jego projekty. Jest to ważne nie tylko z powodów finansowych firmy. Istotne są informacje jakie produkty się sprzedają. Jakimi kolorami interesują się klienci i jakie najczęściej kupują. Jeśli mamy w sprzedaży kilka podobnych modeli np. topów, to które się lepiej sprzedawały te z koronką czy z lamówką, gładkie czy z nadrukiem? Wszystkie te informacje ułatwią nam pracę w przyszłości. Patrząc na wyniki sprzedaży poznamy gust naszych klientów i będziemy projektować ubrania bliższe ich oczekiwaniom.
 
wyniki sprzedaży
 


Jak długo trwa proces projektowania?


To zależy jak na to spojrzeć...trendy prognozowane są z 2-3 letnim wyprzedzeniem. Od wysłania projektu do produkcji do otzrymania pierwszych sampli mija kilka tygodni, a do pojawienia się ubrania w sklepie kilka miesięcy. Zwykle projektuje się z pół rocznym, lub częściej rocznym wyprzedzeniem.
 
Jak długo trwa proces projektowania?
 

Gdzie są szyte ubrania?


Wystarczy spojrzeć na metki :) w przeważającej większości są to Chiny, Bangladesz, Wietnam itp. Niestety rzadko zdarza się Polska produkcja :/

1 komentarz:

  1. Bardzo interesujący blog;) Mam pytanie odnośnie fabryk z Chin, znasz jakieś konkretne nazwy? Mogłabyś coś więcej o nich napisać?:) Pozdrawiam serdecznie;)

    OdpowiedzUsuń