Historię mody należy znać i tyle :P Dlaczego? Powodów jest cała masa. Jest to świetne źródło inspiracji. Warto wiedzieć co w modzie było i kiedy, by nie powielać schematów, lub by świadomie nawiązywać do minionych epok. Nie wspomnę o tym, że każdy, kto chce się nazywać projektantem powinien mieć podstawowe pojęcie o tym co jego poprzednicy stworzyli.
Historia mody jest o tyle wdzięcznym tematem (przynajmniej dla mnie - osoby, która generalnie nie lubi historii), że ważniejsze od dat i nazwisk są tu kształty, kolory, tkaniny itp. Można oczywiście zapamiętać, która caryca nosiła jaką suknię i w którym roku...ale jeśli zapamiętamy tylko kształt, kolor, wykończenie sukni oraz fakt, że jest to strój arystokracji rosyjskiej z XVII wieku, to powinno w zupełności wystarczyć ;)
Najlepszym sposobem na naukę historii mody są według mnie książki i albumy poświęcone tej tematyce. Oczywiście można uzupełnić informacje o wiedzę z Internetu, ale w książkach wszystko jest jakoś lepiej usystematyzowane i opisane.
Jakie książki polecam? Absolutną podstawą i "Biblią" historii mody jest: "Historia Mody. Dzieje ubiorów od czasów prehistorycznych do końca XX wieku". Ciekawe jest to, że książka ta sięga po czasy prehistoryczne oraz zagląda do ewolucji mody w różnych kulturach. Do tego cała masa ciekawych opisów i pięknych, inspirujących ilustracji.
Inną ciekawą propozycją jest też "Tysiąc lat ubiorów w Polsce". Jest to interesująca książka zwłaszcza dla tych, którzy interesują się modą polską. Znajdziecie tu przegląd strojów od początku powstania państwa aż do końca XX wieku. Autorka opisuje głownie stroje wyższych warstw społecznych, ponieważ są one lepiej udokumentowane.
Istnieje oczywiście cała masa innych ciekawych książek dotyczących historii mody, ale te pozycje mam w swojej biblioteczce i mogę wam z czystym sumieniem polecić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz