Jeśli
wytniemy z materiału płachtę o wymiarach 100x100cm i ją zważymy to
uzyskamy odpowiedź jaka jest gramatura materiału na metr
kwadratowy. Można więc powiedzieć, że gramatura to waga materiału na jednostkę powierzchni. Generalnie im grubszy i cięższy materiał tym ma większą gramaturę.
Aby było łatwiej i taniej w firmach odzieżowych wycina się zazwyczaj specjalnym wykrojnikiem kółko o powierzchni 100cm2 i waży je, a uzyskany wynik mnoży x
1000. Jeszcze inaczej można wyciąć kwadrat o boku 10x10cm i zważyć go
na wadze elektronicznej.
Warto wiedzieć, że jakość dzianiny nie musi iść w parze z jej grubością.Gramatura nie mówi nam nic o jakości tkaniny, tylko określa jej masę na jednostkę powierzchni. O jakości i funkcjonalności tkanin decydują inne czynniki.
Warto też wiedzieć, że producenci tkanin zastrzegają sobie zwykle tolerancję około 5%. W przypadku większości tkanin 5% stanowi kilka gram, więc jest to dość spory margines błędu.
Ile wynosi przeciętna gramatura T-shirtu, bluzy, czy spodni? Jest to bardzo trudne do określenie. Na rynku istnieje teraz ogromny wybór tkanin i dzianin w różnych jakościach i gramaturach. Orientacyjnie T-shirt ma przeciętnie gramaturę około 170-180 g/m2, koszukla polo około 200 g/m2, dzianinowa bluza z kapturem około 320 g/m2, a bawełniane spodnie koło 200-300 g/m2. Są to ilości bardzo orientacyjne (!)
Możecie się też spotkać z innym oznaczeniem gramatury w przypadku jeansów. Grubość jeansu określa się bowiem tradycyjnie w uncjach. Uncja to pozaukładowa
jednostka masy - oz - wynosząca 1/16 funta czyli 28,35 g. Prosty przykład:
denim z numerem 14 oz oznacza, że jard - 0,9 metra - tego materiału waży
14 uncji. Możecie sobie teraz przeliczać na g/m2 :P
Zasada jest taka, że im więcej uncji, tym grubszy i cięższy jeans. Jednak liczba uncji to nie wszystko.
Ważny jest też sposób tkania materiału. Luźno tkany jeans jest miękki,
przewiewny i przyjemny w dotyku.
Poniżej fotki z mierzenia gramatury jeansu, czyli jak się to robi w praktyce?
Na początku wycinamy kółko prezentowanym już wyżej wykrojnikiem kołowym.
Tak wygląda gotowe kółko :D
Następnie ważymy materiał.
I na końcu obliczamy jego gramaturę. Tu ważony był jeans, więc wszystko trzeba przeliczać na uncje. W przypadku g/m2 sprawa jest łatwiejsza, bo wystarczy wynik z wagi (w gramach) pomnożyć x1000. Uwielbiam system metryczny :)
Mam nadzieję, że rozwiałam wszystkie wasze wątpliwości odnośnie gramatury. Jeśli nie piszcie śmiało w komentarzach.